Skip to content

St. John’s Campuses – Convocation 2019

Home » Wall of Fame » St. John’s Campuses – Convocation 2019

On May 16, 2019, Harding Road and Kenmount Road campus students and staff attended Academy Canada’s Annual Convocation Ceremony at the Arts and Culture Centre in St. John’s. The auditorium was full with family, friends, guests, and 236 graduating students.

Ms. Anita Morgan, St. John’s Campuses “Regional Director”, began with opening remarks and introduced several speakers including Mr. James Loder, Head Office Representative, Ms. Sarah Gilliam, graduate guest speaker from the Construction/Industrial Electrician program, and Mr. Connor Crocker, School Valedictorian and graduate from the Cook program.

Thank you all for your inspiring and motivating words.

Connor Crocker, St. John’s Campuses Convocation 2019 Valedictorian

Sarah Gillam, St. John’s Campuses Convocation 2019 Guest Speaker.

President’s Award

The President’s Award is Academy Canada’s highest honour awarded to one student from each campus reflecting the ideals we strive to instil in our graduates including leadership, professionalism, positive attitude, good overall average, and a willingness to participate in school and extra-curricular activities.

Staff members provide recommendations to Academy Canada President, Mr. Mike Barrett, who selects a recipient. A difficult decision to make as several students were deserving of this award.

Ms. Colleen Power presented this award to Ms. Charlene Brook, Kenmount Road Campus Multimedia Graphic Design Student, and Ms. Suzanne Jordan presented the award to Ms. Wanda Cumby, Harding Road Campus Natural Resources Student.

Congratulations to both recipients.

Harding Road Campus Natural Resources Student, Wanda Cumby, President’s Award Winner.

Program Winners

Ms. Anita Morgan presented the following Program Awards:

CONVOCATION 2019 PROGRAM WINNERS
Program Recipient
Adult Basic Education Michelle Hibbs
Animal Grooming Professional Megan Jackman
Carpenter Chad Chafe
Cook Connor Crocker
Criminology Faith Delaney
Esthetics and Spa Management Dayna Hedderson
Esthetics and Spa Management with Electrolysis Leslie Boddie
Interior Decorating Fateman Sadat Abdoli
Law Enforcement Foundations Raylene Clarke
Massage Therapy Andrea Scherle
Medical Device Reprocessing Steve Fowler
Multimedia Graphic Design Kelsey Martino
Nail Technician Tina King
Natural Resources Wanda Cumby
Occupational Health and Safety Jordan Quick
Office Administration (General Studies) Kezia Churchill
Physiotherapy Assistant Candice Keough
Plumber Nathan Carroll
Steamfitter/Pipefitter (Entry) Terrence (Ian) May
Veterinary Assistant/Receptionist Jessica Hynes
Welder Michael Lahey

Memorial Program Awards and Diploma Presentations

Mr. Steve Browne presented the Memorial Program Awards:

CONVOCATION 2019 MEMORIAL PROGRAM WINNERS
Program Memorial Award Recipient
Academic Studies Beverly Anne Whalen Joseph Boyd
Automotive Service Technician Justin Ingram Mitchell McCarthy
Business Administration Patsy Trahey Michelle Caines Pye
Construction/Industrial Electrician Mike Purdy Kyle Fyquet Chevalier
Hairstylist Marilyn Jarvis Brianna Mouland
Insulator (Heat and Frost) Robert Stone Nick Hoeg
Office Administration Technology (Medal, Dental, Legal, Engineering, Records Management) Melissa Glynn Jennifer Lacey
Paralegal Studies Josephine Harris Rebecca Courage
Therapeutic Recreation Jeremy Cross Hailey Wadden

Following the program awards, Ms. Jordan Snow, Harding Road Campus “Assistant Campus Coordinator”, presented diplomas to our graduating students.

Graham Blundon Outstanding Instructor Awards

Ms. Colleen Power and Ms. Suzanne Jordan presented the Graham Blundon Outstanding Instructor award.

It is presented in memory of Graham Blundon – a great friend, teacher, mentor and supporter of Academy Canada. This award recognizes the exceptional commitment of the instructors who strive to ensure the success of their students.

This is awarded to an instructor exemplifying leadership, compassion, student and school involvement, and extra-curricular commitment.

An instructor from each campus is presenting this award based on student recommendations.

Glenda Hall, Esthetics and Spa Management Instructor, and Crystal Mercer, Veterinary Assistant/Receptionist Instructor are the Kenmount Road and Harding Road Campus “Outstanding Instructor” award winners respectfully.

Kenmount Road Campus Esthetics and Spa Management Instructor, Glenda Hall, proudly receives her outstanding instructor award.

Harding Road Campus Veterinary Assistant/Receptionist Instructor, Crystal Mercer, receives her Graham Blundon Oustanding Instructor Award.

“Year In Review” Presentation

Following the awards presentation, our audience enjoyed a “Year in Review” picture presentation featuring students and staff pictures from both campuses during various events at the Kenmount and Harding Road Campuses throughout the year.

Thank you to Neil Bolt, IT Manager for putting together this excellent slideshow which everyone appreciated.

Congratulations to our 2019 Graduates. You did it! We are so proud of each and every one of you.

Your St. John’s Campuses “Convocation 2019 Graduates”.

Scroll To Top